Cena za wycięcie drzewa – od czego zależy?

„Ile kosztuje wycinka 20 letniej sosny?” „Jaki będzie koszt usunięcia dębu o średnicy pnia ok. 70 cm?” „Proszę o wycenę wycięcia 4 topoli.” Takie pytania i prośby praktycznie codziennie docierają do nas drogą mailową lub telefoniczną. Niestety na ich postawie nie jesteśmy w stanie wykonać rzetelnej wyceny, gdyż posiadamy zbyt mało informacji dotyczących zlecenia. To, jaka będzie ostateczna cena danej usługi zależy od wielu czynników. Jeśli jesteście ciekawi tego, co decyduje o tym, jaki będzie koszt usunięcia drzewa, zapraszamy do dalszej lektury naszego artykułu.

Jak widać na naszej stronie internetowej nie ma ściśle ustalonego cennika. Usługi arborystyczne są jedną z tych branż, w których każde zlecenie musi być wyceniane indywidualnie i to najlepiej po dokładnych oględzinach miejsca planowanych prac. Nie jesteśmy w stanie na podstawie szczątkowych danych, jak na przykład obwodu pnia określić, jaki będzie całkowity koszt usunięcia danego drzewa. Cena zależy zarówno od samej rośliny, jak i najbliższego otoczenia, w którym się znajduje.

Czy wielkość ma znaczenie?

Cena wycinka drzewaOczywiście, rozmiar drzewa – jego wysokość, średnica pnia czy też wielkość korony – ma duży wpływ na cenę usługi. Wiadomo, że im większe drzewo, tym więcej czasu musimy poświęcić, by je usunąć, tym większe jest zużycie naszego sprzętu, tym więcej ludzi musi brać udział w całym przedsięwzięciu. Duże drzewo oznacza dużą ilość urobku, który trzeba następnie przetransportować, posprzątać, nierzadko także wywieść i zutylizować. Bezsporny jest także fakt, iż wspinanie się na znacznej wysokości drzewo wiąże się z większym ryzykiem, które również musi zostać ujęte w cenie.

Stan zdrowia drzewa

Gdy drzewo jest od wielu sezonów martwe, występują w nim liczne wypróchnienia, konary grożą wyłamaniem – nie ma możliwości bezpiecznego wejścia na nie. W takich przypadkach niezbędne jest wykorzystanie do wycinki specjalistycznego podnośnika koszowego, co oczywiście automatycznie rodzi dodatkowe koszty. Bywają także sytuacje (najczęściej na terenie cmentarzy), gdy na miejsce w którym znajduje się takie problematyczne drzewo, nie ma możliwości dojechania ciężkim sprzętem. Nasi pracownicy są wtedy zmuszeni do instalowania stanowisk na sąsiadujących drzewach i to właśnie z nich przeprowadzają całą wycinkę. Jak widać zły stan zdrowotny drzewa komplikuje mocno jego usunięcie i sprawia, że jest ona znacznie trudniejsza, ryzykowna i czasochłonna.

Co znajduje w bliskiej odległości od drzewa

Znaczący wpływ na cenę usługi ma to, w jakim otoczeniu rośnie drzewo. Jeśli znajduje się ono na otwartej przestrzeni, gdzie bez problemów można je ściąć z gruntu, to cena będzie znacznie niższa, niż w przypadku, gdy jedyną możliwością jest ścinka z wykorzystaniem technik apinistycznych. Zazwyczaj tradycyjną wycinkę uniemożliwia zbyt mały obszar, na którym można byłoby obalić drzewo, ale także obiekty znajdujące się w bliskiej odległości lub bezpośrednio pod jego koroną, jak np. budynki użytkowe lub mieszkalne, ogrodzenia, itp. Koszt wykonania danej usługi zależy także od tego, czy pod drzewem jest na tyle wolnego miejsca, że można urobek bezpiecznie zrzucać bez wcześniejszego podwieszenia. Gdy nie ma takiej możliwości, niezbędne jest podczepienie oraz ostrożne opuszczenie na linie wszystkich odciętych gałęzi i konarów, co oczywiście w znacznym stopniu wydłuża czas pracy. Najbardziej niebezpieczna i co za tym idzie, podnosząca cenę usługi, jest sytuacji, gdy tuż przy usuwanym drzewie znajdują się linie wysokiego napięcia. Prace takie wiążą się z dużym ryzykiem, dlatego osoba, która będzie je wykonywać musi posiadać nie tylko duże doświadczenie i wiedzę z zakresu arborystyki, ale także ukończyć specjalistyczny kurs.

Zakres usług

koszt wycięcia drzewaO tym, jaki będzie koszt wycinki drzewa decyduje także to, jakie dodatkowe czynności miałyby wchodzić w zakres danej usługi. W naszej firmie istnieje możliwość rezerwacji kilku pakietów. Ten najbardziej minimalistyczny i najtańszy zakłada, iż wycinamy dla Państwa drzewo, pień i konary tniemy na nieco mniejsze części, gałęzie zrębkujemy, a cały powstały w ten sposób urobek pozostawiamy na miejscu wykonywanych prac. Większość klientów decyduje się jednak na nieco droższy pakiet, który gwarantuje wywóz drewna, urobku oraz wszystkich zrębków. Oczywiście na życzenie jesteśmy w stanie wykonać także dodatkowe usługi, takie jak plastrowanie czy frezowanie pni, usuwanie korzeni za pomocą minikoparki, itp., co wiąże się z dodatkowym kosztem.

Dojazd

Została nam już do poruszenia ostatnia ważna kwestia, a mianowicie dojazd. Bywają przypadki, gdy nie możemy całym naszym sprzętem bezpośrednio dotrzeć do miejsca, w którym będą prowadzone prace. Często się tak zdarza w przypadku ogródków działkowych, gdy brama jest zbyt wąska, żeby przejechały nasze samochody oraz rębak. W takim wypadku cały lekkie wyposażenie oraz urobek pozostały po wycince musimy transportować własnymi siłami, co jest nie tylko wyjątkowo męczące, ale także czasochłonne. W takich przypadkach te nasze dodatkowe koszty musimy ująć w wycenie.

Cena za wycinkę drzewa jest kwestią, którą trzeba rozpatrywać bardzo indywidualnie i składa się na nią wiele, często dość nieoczywistych elementów. Bywają przypadki, gdy za wycięcie dużego drzewa rosnącego na otwartej, wolnej od innych obiektów przestrzeni, trzeba zapłacić mniej, niż za usunięcie znacznie mniejszego okazu, znajdującego się w trudno dostępnym miejscu. Im bardziej skomplikowana wycinka, im więcej czasu i własnych środku musimy na nią przeznaczyć, tym koszt takiej usługi będzie wyższy. Właśnie z tego powodu wykonujemy wycenę danej usługi dopiero po dokładnym wywiadzie z potencjalny klientem oraz oględzinach miejsca planowanych prac, które są w naszym przypadku całkowicie darmowe.

Przeczytaj także:

Jak zgłosić zamiar usunięcia drzewa?

Usuwanie wiatrołomów – przepisy 2023

Aktualne przepisy dotyczące wycinki drzew 2023

Czy w okresie lęgowym ptaków można wycinać drzewa?

Wycinka krzewów – aktualne przepisy 2023

Opłaty za wycinkę drzew – kalkulator 

Pielęgnacja i wycinka drzew oraz krzewów rosnących na terenach zabytkowych

   
Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami!