Cięcia korekcyjne: cięcia poprawiające statykę drzewa, cięcia prześwietlające

cięcia korekcyjneCięcia korekcyjne wykonuje się zazwyczaj u drzew liściastych. Przy tego typu zabiegach należy zawsze starać się zachować naturalny, właściwy pokrój korony, a jedynie zmniejszyć jej wysokości lub szerokość. Trzeba także pamiętać, aby podczas tego typu prac nie usuwać więcej niż 20% gałęzi. Usunięcie ponad 50% korony zgodnie z obecnie obowiązującą w Polsce Ustawą o Ochronie Przyrody jest traktowane jako zniszczenie drzewa i grożą za nie wysokie kary finansowe. W naszej firmie zawsze przestrzegamy tych zasad, dlatego też nigdy nie wyrażamy zgody na ogławianie drzew.

Jeszcze mniej gałęzi, należy wyciąć w przypadku prześwietlania korony – ok. 5-10% zazwyczaj w zupełności wystarczy. Podczas tego zabiegu usuwa się jedynie małe i wtórne gałęzie, dzięki czemu do wnętrza korony może dostać się więcej światła, ciężkie gałęzie zostają odciążone, co jednocześnie zmniejsza opór wiatru i pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo drzewa. Oczywiście w wyniku tych prac pokrój i wielkość drzewa powinna zostać zachowana.

Cięcia korekcyjne mogą być wykonywane praktycznie przez cały rok, chociaż najlepszy okres na te zabiegi przypada na miesiące letnie, gdy drzewo jest w pełni aktywne i może szybko się zregenerować. Żeby zachować drzewo w dobrym stanie oraz ze względów bezpieczeństwa powinno się takie prace przeprowadzać przynajmniej raz na kilka lat. Chcielibyśmy na koniec jeszcze zaznaczyć, iż nie stosujemy żadnych środków chemicznych do pielęgnacji ran, gdyż na dłuższą metę nie zabezpieczają one drzew przez pojawieniem się zgnilizny – odpowiednią ochronę można osiągną jedynie przez wykonanie właściwych, profesjonalnych cięć. Powinny one być jak najmniejsze, usuwać należy jedynie tkankę gałęzi, bez naruszania tkanki pnia. Gałęzie o średnicy większej niż 5 cm najlepiej jedynie skrócić, a nie usuwać w całości.