Pod koniec maja przedstawiciele firmy Nie Ma Lipy mieli okazję pełnić funkcję sędziów przy jednej z konkurencji podczas XIII Mistrzostw Polski we Wspinaczce Drzewnej w Milanówku. To prestiżowe wydarzenie organizowane przez Federację Arborystów Polskich co roku gromadzi najlepszych specjalistów z branży arborystycznej z całego kraju.
Mistrzostwa to jednak nie tylko sportowa rywalizacja i prezentacja umiejętności pracy w koronach drzew. To również doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz zdobywania nowej wiedzy. W ramach wydarzenia uczestniczyliśmy w konferencji „Od A(rborystów) do Z(abytków)”, poświęconej zagadnieniom ochrony zabytków w kontekście zarządzania zielenią wysoką.
Prelekcje prowadzone przez ekspertów z zakresu prawa, ochrony zabytków i architektury krajobrazu dostarczyły wielu cennych informacji dotyczących aktualnych przepisów oraz dobrych praktyk związanych z opieką nad drzewami na terenach objętych ochroną konserwatorską. Nieustanne podnoszenie kwalifikacji i poszerzanie wiedzy to ważny element naszej pracy. Dzięki udziałowi w takich wydarzeniach możemy jeszcze skuteczniej realizować usługi związane z pielęgnacją drzew, wycinką drzew oraz kompleksową opieką nad zielenią.
W Nie Ma Lipy stawiamy na profesjonalizm, rozwój i najwyższe standardy arborystyczne.


W naszej firmie ten rok obfituje w wyjątkowo ciekawe i nietuzinkowe realizacje. Ostatnio Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP zleciła nam przeprowadzenie pielęgnacji dwóch starych dębów rosnących na terenie wpisanym do rejestru zabytków. Nasza praca polegała przede wszystkim na usunięciu posuszu, delikatnej redukcji korony oraz założeniu wiązań elastycznych między konarami drzew. Ze względu na to, że rośliny te rosną na obszarze objętym kontrolą konserwatora zabytków, podczas naszych działań niezbędna była obecność doświadczonego dendrologa podsiadającego odpowiednie uprawnienia. Dodatkowo jedno z drzew zostało zasiedlone przez chronione gatunki owadów, takie jak kozioróg dębosz, pachnica dębowa i kwietnica okazała, dlatego też wszystkie cięcia wykonywaliśmy także pod czujnym okiem doświadczonych zoologów, którzy odpowiadali za bezpieczeństwo tych wyjątkowych zwierząt.
W naszej firmie kładziemy duży nacisk na rozwój oraz poszerzanie swojej wiedzy, zawsze staramy się podążać z duchem czasu i być na bieżąco z branżowymi nowinkami, dlatego też nie mogło nas zabraknąć na jednych z największych i najważniejszych targów ogrodniczych w Polsce – Gardenia 2020.
Styczeń to doskonały czas na podsumowanie starego oraz robienie planów na nowy rok. W końcu znaleźliśmy chwilę, żeby w spokoju zebrać myśli i postanowiliśmy podzielić się efektem naszych rozważań.
To było dla nas wyjątkowe zlecenie, w wyjątkowym miejscu. Odpowiadaliśmy za przycinkę drzew rosnących na obszarze graniczącym z pasem drogowym przy ul. Traugutta (teren dawnego szpitala). Celem tej pielęgnacji było usunięcie wszelkich gałęzi stanowiących zagrożenie dla przechodniów oraz pobliskiego ruchu drogowego, przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa oraz zgodnie ze sztuką arborystyczną. Dodatkowym utrudnieniem była dla nas duża ilość pieszych poruszających się po chodniku znajdującym się przy granicy działki. To właśnie ze względu na bezpieczeństwo przechodniów postanowiliśmy wykonywać prace w weekend, kiedy jest tam zdecydowanie mniejszy ruch. Dodatkowo zamknęliśmy część chodnika, żeby zminimalizować jakiekolwiek ryzyko dla osób postronnych. Wszystkie prace na drzewach wykonywaliśmy oczywiście za pomocą technik alpinistycznych, starając się działać jak najbardziej precyzyjnie i ostrożnie.
Wiele osób chciałoby wyciąć drzewo, ale nie ma czasu ani ochoty biegać po urzędach i dopełniać wszystkich uciążliwych formalności. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom postanowiliśmy oszczędzić naszym klientom nieprzyjemnych, czasochłonnych procedur przez załatwianie w ich imieniu wszystkich spraw związanych z wycinką drzew. Dodatkowo chcemy zrobić to całkowicie za darmo – w cenie wykonanej później wycinki. Naszą usługę oferujemy zarówno osobom prywatnym jak i firmom. Jak zatem wygląda taka współpraca z nami?
Głęboko wierzymy w to, że najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo, dlatego nieustannie inwestujemy w ten obszar naszej firmy. Oprócz tego, że wszyscy pracownicy Nie Ma Lipy mają ukończony kurs KPP, postanowiliśmy także zaopatrzyć ich w specjalistyczną torbę ratowniczą, dzięki której będą w stanie udzielić fachowej pierwszej pomocy w każdym nagłym wypadku. Torba została przygotowana specjalnie dla nas przez sklep internetowy ze sprzętem medycznym
Nasza firma zakończyła kolejny już etap prac na Cmentarzu Św. Wawrzyńca we Wrocławiu. Tym razem nasi pracownicy byli odpowiedzialni za pielęgnację 45 drzew rosnących przy głównych alejach w tej wrocławskiej nekropolii. Jak zwykle przy tego typu zleceniach staraliśmy się przeprowadzać nasze cięcia bardzo ostrożnie i przemyślanie, żeby nie narażać drzew na niepotrzebne rany. Usuwaliśmy uschnięte gałęzie i konary, które zagrażały pobliskim nagrobkom, lekko prześwietliliśmy korony, zachowując jednocześnie ich naturalny wygląd. Wszystkie prace prowadzone były z wykorzystaniem technik alpinistycznych, a w celu zachowania maksimum bezpieczeństwa, cały urobek ściągaliśmy na linach. Oczywiście podczas pracy nie używaliśmy drzewołazów, by nie uszkodzić kory, a dla zachowania ciszy i ze względu na dbałość o środowisko, podczas mniejszych cięć wykorzystywaliście jedynie piłki ręczne. Co ciekawe, udało nam się nawiązać współpracę z Wrocławskim ZOO, do którego woziliśmy gałęzie wybranych gatunków drzew, jako pokarm dla żyraf czy małp. Układ ten miał obopólne korzyści – my pozbywaliśmy się niechcianego urobku a zwierzęta zyskiwały świeżą i zdrową przekąskę. Mimo iż dopiero zakończyliśmy realizować to zlecenie, już powoli zaczynamy szykować się do następnych pielęgnacji na tym wspaniałym obiekcie.
Nie ma co ukrywać, że w branży arborystycznej oprócz wiedzy i doświadczenia, liczy się także odpowiedni, profesjonalny sprzęt, dlatego nieustannie staramy się inwestować w najwyższej klasy wyposażenie do naszej firmy. Żeby zapewnić doskonałą jakość świadczonych przez nas usług, tym razem postanowiliśmy zakupić rębak i frezarkę. Specjalnie wybraliśmy niewielkie modele, które będą idealnie sprawdzać się podczas mniejszych zleceń, w małych, przydomowych ogrodach lub na działkach ROD. Dzięki temu będziemy mogli prowadzić prace w trudno dostępnych miejscach, nawet tam, gdzie duży, ciężki sprzęt nie mógłby dotrzeć. Dodatkowo niewielkie gabaryty maszyn ułatwią w znacznym stopniu ich transport po ciasnych, zatłoczonych ulicach Wrocławia. Już nie możemy się wprost doczekać, kiedy zobaczymy nasze nowe „zabawki” w akcji.
Arborystyka to nie tylko nasza praca, ale także pasja, dlatego też nie mogło zabraknąć nas na jednej z największych branżowych imprez, czyli Mistrzostwach Polski we Wspinaczce Drzewnej, które w tym roku odbyły się w wyjątkowo malowniczym Wolsztynie. Musimy przyznać, że organizacja tego wydarzenia była na najwyższym poziomie, wszystko zostało przygotowane w najdrobniejszych szczegółach. Całym zawodom towarzyszyła fantastyczna atmosfera, której sami daliśmy się porwać. W powietrzu czuć było pozytywnego ducha współzawodnictwa. Mimo że zawodnicy ze sobą konkurowali, widać było, że tworzą niejaką wspólnotę, pomagają sobie nawzajem, dopingują, udzielają fachowych porad.
Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom naszych klientów, firma Nie Ma Lipy postanowiła znacznie poszerzyć zakres swoich usług związanych z oczyszczaniem działek budowlanych. Do tej pory podczas tego typu prac zajmowaliśmy się wyłącznie wycinką drzew i krzewów oraz usuwaniem samosiewów, jednak widząc, z jakimi jeszcze problemami zmagają się nasi zleceniodawcy postanowiliśmy podejść do tematu bardziej całościowo i świadczyć także wszelkie inne usługi niezbędne do przygotowania działki pod zabudowę, takie jak m.in.: koszenie trawy, wyrównywanie terenu, prace mulczerem i koparką, demontaż starych ogrodzeń, wywóz różnego rodzaju odpadów. Zależy nam by kompleksowo rozwiązać dany problem, tak by nasz klient nie musiał zaprzątać sobie głowy szukaniem kolejnej ekipy, dlatego też postaramy się we własnym zakresie wykonać wszystkie niezbędne prace. Oczywiście nadal naszą domeną i głównym punktem zainteresowania pozostaną drzewa oraz krzewy – pozostałe usługi traktować będziemy jako ofertę dodatkową, na specjalne zamówienie klienta.
Uwielbiamy uczyć się nowych rzeczy, rozwijać swoje umiejętności oraz ciągle podnosić kwalifikacje, dlatego też nasza ekipa wraz z zaprzyjaźnioną firmą arborystyczną z Wołowa, wybrała się do malowniczego parku przyległego do Zamku Książ, by na wspaniałym starodrzewiu ćwiczyć zakładanie profesjonalnych wiązań elastycznych GEFA Fabritz. Tego typu prace polegają na połączeniu konarów, które mogą grozić wyłamaniu za pomocą specjalnych lin i pasów. Dzięki zastosowaniu tych zabiegów jesteśmy w stanie uniknąć znacznej ingerencji w koronę przy jednoczesnym zachowaniu maksimum bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne w przypadku starych, zabytkowych roślin. Nasz trening był wyjątkowo dynamiczny i intensywny, tak więc w stosunkowo krótkim czasie udało nam się opanować tę nowoczesną technikę zabezpieczania drzew. Mimo dużego wysiłki, jaki włożyliśmy w te ćwiczenia, znaleźliśmy także trochę czasu na miłą, branżową pogawędkę oraz wymianę doświadczeń. Uwielbiamy takie wypady, podczas których możemy się czegoś nauczyć, spędzić czas w doborowym towarzystwie oraz po prostu dobrze się bawić. Jesteśmy pewni, że to nie ostatni nasz wspólny wyjazd!
Z okazji Świąt Wielkanocnych ekipa Nie Ma Lipy życzy wszystkim dużo spokoju, radości ducha, szczęścia, wiosny w sercu, smacznego jajka oraz mokrego śmigusa-dyngusa! Niech ten wyjątkowy czas będzie pełen wspaniałych chwil spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, wolnych od zmartwień i codziennych trosk!