Cięcia pielęgnacyjne: usuwanie posuszu, uszkodzonych i chorych gałęzi, jemioły

cięcia pielęgnacyjne drzewCięcia pielęgnacyjne mają pozytywny wpływ na stan zdrowia drzewa oraz na poprawę jego bezpieczeństwa. Zazwyczaj polegają one na usuwaniu martwych, chorych, uszkodzonych,  narastających na siebie oraz słabo umocowanych gałęzi, których średnica przekracza 3 cm. Takie praktyki minimalizują ryzyko ich nagłego wyłamania w przyszłości, co mogłoby stanowić zagrożenie dla postronnych osób lub pobliskiego mienia.

Dodatkowo w ramach cięć pielęgnacyjnych usuwana jest także jemioła, która nie tylko pozbawia drzewo wody i składników odżywczych, ale także w znacznym stopniu zwiększa masę gałęzi na której rośnie, przez co ta może ulec złamaniu. Całkowite pozbycie się tego półpasożyta jest niestety niezwykle ciężkie, najbardziej skuteczną i jednocześnie dość drastyczną metodą jest systematyczne usuwanie porażonych gałęzi. Niestety nawet tego typu zabiegi nie gwarantują nawrotu.

Nasza firma większość cięć pielęgnacyjnych wykonuje za pomocą technik alpinistycznych. Pracownicy Nie Ma Lipy dzięki specjalnym rzutkom instalują linę na drzewie, po której następnie mogą bezpiecznie dostać się w jego koronę. Przy pracach pielęgnacyjnych nigdy nie wykorzystujemy drzewołazów, gdyż uszkadzają one korę drzewa, co w konsekwencji może prowadzić do  jego osłabienia.